Įspūdžiai iš miuziklo “Svynis Todas: Demonas kirpėjas”
by HelluvaGirl
Prieš metus mačiau kino ekranizaciją su Jonny Depp ir Helen Bonham Carter. Pirmomis filmo akimirkomis nustebau, kas leido jiems filmuotis taip prastai dainuojant, vėliau lyg ir įsivažiavo, o galiausiai nusprendžiau, kad toks užmanymas, a la dainuoja ne kokie profai, o “paprasti žmonės”.
Eidama į Kongresų rūmus buvau įsitikinusi, kad išgirsiu puikius balsus. Šis lūkestis ir pasiteisino, ir ne: pagrindinių vaidmenų atlikėjai, ypač Asmik Grigorian ir Joana Gedmintaitė, dainavo nuostabiai, Laimonas Pautienius taip pat nenuvylė, tačiau antraeilių vaidmenų atlikėjai šiuo atžvilgiu žiauriai kontrastavo ir gadino bendrą įspūdį. Geriau jau visai būtų nedainavę, nes atrodė, kad Naujametiniame žiburėlyje pasirodę keli profesionalūs aktoriai “velka” visą būrį dėl skaičiaus paimtų vaikų – statistų.
Moku anglų kalbą ir skiriu kelis akcentus, tad mano ausį pjaute pjovė klaikus lifiueinian ingliš tarimas. Gal problema ta, kad lietuvaičiams dainuojant itališkai, o man nesuprantant šios kalbos, atrodo, jog viskas pagal planą? Deja, šiame pasirodyme taip nebuvo. Dalydamasi įspūdžiais šį savo pastebėjimą tikrai būčiau nutylėjusi, nes apskritai esu gal kiek per reikli anglų kalbą viešai vartojantiems žmonėms (man gražu, kai moka ne tik gramatiką, bet ir tartį), tačiau šis minusas užkliuvo ir Mano Mylimam Jam, ir kitiems dar pertraukos metu pasirodymą aptarinėjusiems žiūrovams.
Kokios problemos? Jei galima nusamdyti Juozuką siūti apdarų, nupirkti marias brangaus TV laiko reklamoms, pastatyti velniaižin kiek kainavusį stendą su besisukančia mėsmale priešais Kongresų rūmus, gal galima buvo nupirkti ir fonetikos mokytoją, kuris pralaužtų lietuvių tartį? Kodėl amerikiečiai aktoriai vaidina britus ir net neatskirsi? Ar lietuviams “gerai ir taip”? Aš nesutinku su tokiu požiūriu. Man ir daugumai mano draugų bet kas nesueina, ypač, kai mene pasijaučia masinė gamyba. O gal Dalia Ibelhauptaitė nusprendė, kad pastangos išmokyti lietuvius britiškai – Sizifo darbas? Minusas bet kuriuo atveju.
Čia vėlgti teisinga būtų išskirti Asmik Grigorian anglišką dainavimą – bent jau į tą pusę. Apskritai Ibelhauptaitės miuziklas buvo apie Mis Lovet, o ne apie Svynį Todą, nes ši moteriškė dainavo super, vaidino super ir visą laiką užgožė kitus aktorius. Scenarijus lyg ir ne toks, tiesa? Šalia Asmik “Svynis Todas” Dainius Stumbras vaidino gan blankiai.
Galvoju, kokie šio pasirodymo pliusai, ir sugalvoju tik vieną: Asmik Grigorian.
Mačiau tik du Ibelhauptaitės režisuotus pasirodymus: “Bohemą” ir šį. “Bohema” buvo tikrai gražus reginys ir aš nustebau, visai neseniai perskaičiusi neigiamus komentarus interneto portale apie tai, kad Ibelhauptaitė menkina, beveik demoralizuoja operos žanrą kurdama “greito maisto” tipo neoperas. Nieko nežinau apie kitus jos režisuotus darbus, bet bijau, kad “Svynio Todo” tikrai neapginsiu… Dekoracijos visiškai analogiškos matytoms “Bohemoje”, o lėšos, galėjusios smarkiai kilstelėti paties miuziklo meninę vertę, panašu, kad buvo ištaškytos aktyviai reklamai. Gaila.
įdomu skaityti. 😉
Oluaiz uelkam 🙂
Kažkuriam bloge prieš porą dienų skaičiau, kad Asmik APSKRITAi nemoka anglų kalbos(jei galima tikėt tuo blogu). Gal todėl jai taip gerai ir išėjo:) Gal mokėsi tekstą tiesiai iš britų garso įrašo ir išvengė lietuvių anglų k. mokytojų ir litiueinian ingliš? 🙂
idomiai. as visada skeptiskai – lietuviskai ziuriu i naujus dalykus ant scenos, ypac laviruojanciu ant meno – komercijos ribos. tai va cia matau tox meno – komercijos subprodukta gavosi.
Aciu uz recenzija. Padejo apsispresti. Laukti kol kas duos kvietima :))))))
Apie Asmik anglų kalbos nemokėjimą sužinojau iš žurnalo ”Žmonės”. Na, jeigu jie neapgavo, tai mano blogas taip pat:)
ezerosala, čia būtų topas 😀 Supranti, ne tik kad angliškai, bet iš serijos ta tokia prasčiokų gatvės kalba ji ten raitė (na, jei kas prisimena “My Fair Lady” miuziklo pradžią ir pabaigą, tai va ten lb ryškus gatvės ir negatvės tarčių kontrastas). Jooo, būtų juokinga 🙂
Laimoncia, aš visada už nuosavus įspūdžius, taigi, jei tik koks kvietimas ar panašiai, būtinai nueik pasižiūrėti 🙂 Juk Tau gali pasirodyti visai kitais kampais, tai žinai.
bijanti, ką tik perskaičiau ir aš Tavo blogą – na va, kas nori alternatyvios nuomonės, užsukit ir paskaitykit, čia štai žmogui lb patiko 🙂
Bet vis tiek man sunku patikėti dėl tos Asmik anglų kalbos 🙂 Nerealu.
Helluva…, turintys klausą idealiai pamėgdžioja bet kokius garsus, jiems koknių, ne koknių – viskas išeina…
Bijanti, ten kažkaip dviprasmiškai parašiau. Turi būti ne “jei galima tikėt tuo blogu”, o “jeigu tas faktas yra tiesa”:)
Niekada nerasau komentaru bet mane Jusu neteisybe tiesiog pritrenke – jeigu ko nors nezinot tai geriau jau nekalbekit. Labai noreciau Jus pakoreguoti del pinigu isleistu reklamai – ir nuliudinti kd nera tame jokios intrigos ar skandalo – reklama “bohemieciu” spektakliai gauna daugiausia nemokamai pagal paramos sutartis, del to viska ka Jus matote laikrasciuose, gatvese, TV ar kur kitur – tai ne pinigais nupirkta, o geranoriska, placia ir nuostabia zmoniu sirdim padovanota. Visa reklamine kampanija yra kurta kaip parama nuostabios kurybiskos ir inovatyvios kompanijos DDB, internetiniai visi dalykai kurti fantastisko jaunimo is “Gauminos”, TV reklamai Lietuvos televizijoje turim 90% nuolaida kaip ir radijuje, “Lietuvos Rytas” yra musu remejai (uz reklama nei laikrastyje nei l.rytas.lt nemokam), remejai yra ir JCDecaux kurie duoda mums plotus gatves reklamoj, o kiti remejai “Svytejimas” juos atspausdina. TRUMPAI – pinigu daznai nereikia daug tureti – reik nepaprastai daug ir juodai dirbti ir tiketi tuo ka darai, o tada daug nuostabiu zmoniu prie to ka darai prisijungs.
Su pagarba – Dalia Ibelhauptaite
Ponia Dalia, išties nežinojau piniginės pusės ir klojau savo įspūdį apie reginio vs. komunikacijos neadekvatumą. Taigi, atsiimu žodžius apie “ne ten” išleistus pinigus.
Tačiau lieku prie savo nuomonės apie patį reginį.
Dėkui, kad skaitote.
Darosi išties įdomu. Pritariu recenzijai ir todėl labai nejauku skaityti mielos Dalios komentarą. OK, autorė nežinojo, kad visur PR versle mokama “plačiomis širdimis”. Tebūnie Jūsų, Dalia, tiesa. Bet tik tiek ir tegalite papasakoti? O kaip dėl esminės recenzijos minties, kuri, kaip supratau, yra: “Nėra kokybės”. Jūs neprivalote teisintis, bet jei jau pradėjote, tai darykite tai išsamiai. Galbūt jūs operas statote iš idealizmo, galbūt reklamuoja jas visi iš noro į balanos šalį atnešti kultūros fakelą… Taip, visi “gamintojai” šito produkto yra idealistai, menininkai, nori, kad ir dykai, padovanoti save, nes “kas gi kitas, jei ne aš”… Jūs iš šitų operų nepragyvenate, nes Londone turite kitos veiklos, čia tėra tik hobis, patriotizmo išraiška…. Puiku. O žiūrovas? Ar jis turi eiti į spektaklį, beje, nepigiai kainuojantį, tik iš dėkingumo, kad Jūs TAIP LABAI stengėtės? Bijau, kad Jūs, miela režisiere ir josios nykštukai padėjėjai, traktuojate savo darbą kaip labdarą. Jūs daug dirbote, lakstėte, “ir stojotės, ir storojotės”, o čia kažkas kritikuoja? Apgaileistauju, bet net maitinant elgetas reikia stengtis neprisvilinti jų košės. Net ir LABAI stengiantis reikia pastangas matuoti ne pagal savo nuovargį ir įnašą, o pagal rezultatą. Juk jei jūs prisivlinote elgetos košę, nors ir LABAI STENGĖTĖS to nepadaryti, elgeta turi teisę jos nevalgyti?Turėjau kolegę. Ji redakcijoje sėdėdavo prilinkusi prie kompo kiauras dienas. LABAI STENGĖSI. Na ir kas, nieko doro neparašydavo. Buvo stropi, niekam neįdomi, kaip ir jos straipsniai. Todėl ją atleido. Miela Dalia, ar jūs nebijote, kad kitą kartą publika “atleidimo lapelį” įteiks ir jums? Kad kaip kaip plušėjote… Sėkmės ir… gero anglisto:)
Noriu pastebeti, kad nuomones apie regini as nekomentavau. Manau, kad ne rezisieriaus reikalas yra komentuoti recenzijas. Tiesiog straipsnis dave netikslia informacija kaip fakta ir as ji pakoregavau. Beje, kitas faktas taip pat yra neteisingas – prie pastatymo 2 menesius kiekviena diena po 10 val dirbo James Holmes, anglu kalbos ir vokalo specialistas, dirigentas, Sondheimo muzikos ekspertas. Jis su kompozitoriumi yra states “Svyni Toda” Anglijoje ir Opera North, ir Covent Gardene, abejais atvejais dirbo kaip dirigentas ir muzikinio paruosimo vadovas, i tai ieina ir kalbos paruosimas. Butent jis ir ismoke visus lietuvius daininkus anglu dainuojamosios kalbos musu pastatyme, is visu solistu tik Rafailas Karpis galejo kalbeti angliskai.
Ačiū už informaciją. Kaip ten sakydavo per “Klausimėlį”? “Linkėjimai tavo geografijos mokytojai” (jei atsakai, kad Nemunas yra Vytauto Didžiojo brolis)? Perfrazuojant – linkėjimai “JamesHolmes”… O šiaip sėkmės. O kritika yra natūralus dalykas ir dažniausiai tik duoda naudos.
Miela Kristina, as visada uz konstruktyvia kritika ir pozityvias emocijas. Tiesiog man svarbu, kad zmones neturetu iskreiptos informacijos, juk kai zinai faktus is tikruju gali tureti dar labiau informuota nuomone.
Su paciais geriausiais linkejimais ir sekmes Jums.
Tai, bet palaukit – papasakokit man, kaip eiliniam žiūrovui apie akivaizdų ir objektyvų faktą. Kodėl atlikėjų anglų kalba (tiksliau East European English akcentas) rėžė ausį kiekvienam nors kiek mokančiam anglų kalbą, nors su solistais buvo dirbama prie anglų kalbos taip ilgai ir intensyviai? Keisčiausia yra tai, kad bene vienintelė atlikėja normaliai angliškai (be EEE akcento) dainavusi/šnekėjusi buvo Asmik Grigorian, kuri anot įvairių interviu spaudoje, nemoka kalbėti angliškai (jei čia ne eilinis PR)…
Natūraliai peršasi išvada, kad tos anglų kalbos pamokos arba pakenkė, arba buvo visiškai neefektyvios, o gal atlikėjai yra tokie negabūs, kad jokios pamokos nepadeda. Atleiskit už mano grubumą, bet kaip ten yra iš tikrųjų?
Aha, aš dar pagalvojau, kad iš tiesų – na ir kas, kad mokė, jei neišmokė… Kaip jau rašiau, stengėsi labai, nu ir kas:) Vienžo, pritairiu ne mano mylimajam Jam:)
Idomiausia sios recenzijos dalis – komentarai 🙂
Gražiai parašyta, mano nuomonė labai panaši. 🙂
Jūs manot, tobulo užsienio kalbos tarimo galima išmokti visiems?? Maždaug užsimaniau kalbėti kaip ‘native speaker’, pasisamdžiau mokytoją ir po kelių mėnesių nieks nebeįtars, kad ne britas? Atsipeikėkit. Žmonės pusę gyvenimo pragyvena užsienio šalyse ir vistiek kalba su akcentu. Kam duota išmokti taisyklingai dėlioti kalbos padargus kita kalba, tam duota, o kitas gali dieną naktį fonetikos įrašų klausyt ir vistiek kalbės ‘lifiueinijen ingliš’.
Vija, aišku, nemanau, kad visi tai turi mokėti. Todėl ir tikiuosi to ne iš bet ko.
Aš manau, tiek talentingam operos solistui, tiek aktoriui nėra privaloma kalbėti užsienio kalba be akcento ir nuo to jo talentas nesumažėja. Visgi turbūt p. Dalia aktorius rinkosi ne pagal jų anglų k. tartį.
PS beje ‘Svynis Todas’ man vakar patiko. Nesakau, kad buvo kažkas tooookio pribloškiančio, tačiau esu patenkinta gerai praleistu vakaru.
Aha, bet tartį paminėjau tik kaip vieną iš įspūdžių, visi kažkaip tik apie tai ir komentuoja beveik…
Tiesiog nerekomenduočiau savo draugams kaip must-see renginio, o kad kažkam patiko – nei stebiuosi, nei prieštarauju.
Nu komentuojam, nes net trys pastraipos atsiliepime anglų k. fonetikai buvo skirtos 🙂
O vat aš pagalvojau, kad man labiausiai nepatiko tai, kad Kongresų rūmai visiškai nepritaikyti tokiam reikalui/reginiui.
Ziuriu dabar per LTV sita pastatyma ir nusprendziau pasiskaitinet ka pasaulis apie tai mano. Tai va, brangioji, tavo recenzija google ar ne treciu numeriu ismeta 🙂
Tarimas ir man uzkliuvo, bet siaip visai smagiai ziurisi. Nors tokiu pinigu uz bilietus tikrai nemokeciau, bet su pakvietimu nueiciau 🙂
Sudomino p.Dalios komentaras apie reklama, ar cia visi kulturiniai renginiai turi 90% nuolaida reklamai LTV?